Jak „ratować się”, gdy nałożono na Nas „obowiązkową” izolację lub kwarantannę ?

Tak naprawdę od wystąpienia pierwszych objawów „grypowych” powinniśmy zadzwonić do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Tak na wszelki wypadek 🙂 W razie uzyskania pozytywnego wyniku nałożona zostanie na Nas obowiązkowa (minimum 10-dniowa) izolacja, a na osoby współzamieszkujące kwarantanna (10+ jeszcze 7 dni). Nasze dane trafią odtąd do przychodni, sanepidu, na Policję; dzwoni do Nas lub odwiedza Straż Miejska i in.
W razie braku objawów czas kwarantanny teoretycznie można skrócić. Informacji na w/w temat jest w sieci cała masa, zaś interpretacja przepisów nie zawsze taka sama.

KWARANTANNA to czas odosobnienia osoby zdrowej, która potencjalnie mogła się zarazić wirusem SARS-CoV-2, natomiast IZOLACJA to odosobnienie osoby z pozytywnym wynikiem testu diagnostycznego. Trzeba przez cały czas siedzieć w domu, nie można nigdzie wychodzić pod groźbą grzywny do 30 tys. zł.

Warto mieć na uwadze, by po przebytej chorobie nie robić już testu z daleko idącej ostrożności, czy aby na pewno w naszym organizmie nie mamy wirusa SARS CoV-2, ponieważ test może wykazywać wynik pozytywny znacznie dłużej aniżeli 10 dni naszego (czasem dobrowolnego) wcześniej odosobnienia (wg Sanepidu czasem nawet 2-3 miesiące!). Z założenia przeważnie każdy kto jest chory (ma gorączkę, kaszel, osłabienie) leży w domu i nigdzie nie wychodzi.

Zgodnie z przepisami oraz zaleceniami lekarzy nie ma wymogu ponownego sprawdzania osób po przebytej chorobie kolejnym testem na koronawirusa. Dlaczego? Najprawdopodobniej dlatego, że przyjmuje się, że taka osoba już nie zaraża? O dziwo test (po przebytej chorobie) może nadal dawać wynik pozytywny, wtedy (jeżeli jest to nasz pierwszy test) zmuszeni jesteśmy zastosować się do wszystkich w/w wymogów i nikt – ani lekarz, ani sanepid nas nie posłucha, że chorowaliśmy np. 2 tygodnie temu i izolacja jest zbędna. Nie ma nas w bazie, to trzeba będzie swoje odsiedzieć! Swoją drogą restrykcje są nielogiczne, skoro po zniesieniu izolacji nadal możemy zarażać! (masz pozytywny wynik testu – trzeba Cię odseparować na 10 dni, bo stanowisz zagrożenie, a jak odbyłeś izolację i nadal miałbyś wynik pozytywny, to możesz iść wolno 🙂 ?

W razie wpadnięcia w „pułapkę”, nie mogąc pogodzić się z takim obrotem sprawy możemy jednak poprosić lekarza o ponowne skierowanie na test koronawirusa, który wykonamy np. za 2-3 dni. Jeśli test da wynik negatywny nasza IZOLACJA powinna zostać zdjęta automatycznie! Najlepiej jeśli pozostałe osoby, które „dzięki Nam” zostały objęte kwarantanną udadzą się także na test. Jeśli ich wynik będzie negatywny Sanepid względem tych osób także automatycznie powinien znieść kwarantannę.

Warto walczyć o każdy dzień !

Oczywiście ostrożności nigdy za wiele. Należy brać odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i innych. Powodzenia !

Comments

comments